Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Kredyt złotówkowy bez WIBOR – czy to możliwe?

Kredyt złotówkowy bez WIBOR – czy to możliwe?

Data dodania:
2023-01-13 12:26:53

Sąd Okręgowy w Katowicach przychylił się do wniosku kredytobiorcy uznając, że na czas trwania postępowania sądowego, na oprocentowanie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotych składa się wyłącznie marża banku, bez powiększenia jej o wskaźnik WIBOR. Dla tego kredytobiorcy oznacza to zmniejszenie raty kredytu z kwoty ok. 6700 zł do kwoty ok. 1700 zł. Choć postanowienie to zostało wydane w postępowaniu zabezpieczającym, może okazać się przełomowe dla kredytobiorców złotówkowych!

Czy bank dopełnił obowiązki informacyjne względem kredytobiorcy?

W tej sprawie sąd podjął decyzję o tymczasowym zmniejszeniu rat. Uznał bowiem, że bank w sposób nieprawidłowy poinformował kredytobiorcę o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania, jak również o faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową. Ponadto sposób ustalania oprocentowania umownego w oparciu o stopę referencyjną WIBOR również okazał się nieprawidłowy. Zanim zostanie podpisana umowa kredytowa bank powinien bowiem przedstawić klientowi regulamin, w którym opisany jest sposób ustalania wskaźnika referencyjnego WIBOR. W tym przypadku bank tego nie zrobił, w związku z czym kredytobiorca nie został skutecznie związany postanowieniami umowy.

Co dalej w tej sprawie? Czy postanowienie sądu jest prawomocne?

Warto nadmienić, że w tej sprawie wniosek o zabezpieczenie został złożony przed złożeniem pozwu, w związku z czym kredytobiorca ma obowiązek złożyć pozew do sądu w ciągu dwóch tygodni od wydania postanowienia udzielającego zabezpieczenia.

Ważne są tutaj dwie kwestie:

  1. 1. Postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne, stąd też bank może się od niego odwołać.
  2. 2. Jest to dopiero zabezpieczenie powództwa, nie zaś wyrok rozstrzygający sprawę.

Mimo że sąd zdecydował o zabezpieczeniu środków na czas trwania postępowania sądowego, nie przesądza to o ostatecznym uznaniu roszczeń kredytobiorcy za uzasadnione. Wyrok, który zapadnie w sprawie zostanie wydany w I instancji i w zależności od tego, dla której strony okaże się on niekorzystny, strona ta będzie mogła go zaskarżyć do sądu II instancji.

Choć do momentu, kiedy wyrok jest prawomocny upłynie z pewnością jeszcze wiele czasu, sam fakt wydania przez Sąd Okręgowy w Katowicach postanowienia, które ma na celu usunięcie WIBOR z kredytu hipotecznego kredytobiorcy na czas trwania sprawy, jest sytuacją, z którą nie mieliśmy do czynienia w Polsce nigdy wcześniej. Daje to bez wątpienia nadzieję innym kredytobiorcom na znaczne obniżenie rat kredytu, a nawet na unieważnienie części umów kredytowych.

Aktualności


2023-03-27 16:55:58

Jak działa wyrzutnia fajerwerków?

Wyrzutnia fajerwerków to urządzenie pirotechniczne, które służy do wystrzeliwania różnego rodzaju sztucznych ogni na wysokość. Działanie wyrzutni fajerwerków polega na wykorzystaniu chemicznej reakcji...

Więcej

2023-02-27 11:33:00

Bielizna to niezwykle ważny element garderoby – powinna nie tylko być odpowiednio dobrana, by podkreślać figurę, ale musi również zapewniać komfort noszenia i nie powodować podrażnień czy otarć. Dlatego tak istotne jest zadbanie o biustonos...

Więcej

2023-02-24 15:29:16

W dzisiejszych czasach podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem do pisania jest długopis. W niektórych kręgach to jednak pióro jest chętniej wybierane, głównie  przez miłośników starannego i estetycznego pisania. Istnieją różnice mię...

Więcej