Kontyngent taryfowy a import z Chin - jak to wygląda w praktyce?
2023-01-19 10:14:46
Odpowiednie przygotowanie się do importowania towarów z Chin to absolutna podstawa sukcesu. Na samym początku wypadałoby się zastanowić nad jedną istotną kwestią, a mianowicie czym tak właściwie jest kontyngent taryfowy? To nic innego, jak stworzenie preferencyjnych warunków w dostępie do poszczególnych towarów, co skutkuje poprawą bilansu płatniczego. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Co to jest kontyngent taryfowy?
Rozpoczynając import maszyn z Chin nie należy przechodzić obojętnie obok pojęcia kontyngentu taryfowego. Kontyngentem taryfowym określa się konkretną ilość towarów, wobec których zastosowano niższe stawki celne (np. zerowe). Godne podkreślenia jest to, że omawiany kontyngent nie wpływa na cło wyrównawcze i antydumpingowe. O kontyngencie wspomina się jedynie przy importowaniu towarów. Jeśli przekroczy się określoną ilość towarów, importerzy będą musieli się zmierzyć ze standardowymi stawkami celnymi.
Jak sprawdzić, czy towar objęty jest kontyngentem taryfowym?
Jak widać transport z Chin kryje w sobie wiele tajemnic, które warto powoli odkrywać. W sytuacji, gdy importerzy chcą sprawdzić, czy dany towar jest objęty kontyngentem taryfowym powinni skorzystać z:
- ● systemu ISZTAR,
- ● systemu TARIC.
To tam każda zainteresowana osoba znajdzie najważniejsze informacje na temat zastosowania kontyngentu taryfowego. ISZTAR to system polski, natomiast TARIC jest systemem unijnym. Odnalezienie kluczowych informacji jest uzależnione m.in. od posiadania kodu celnego konkretnego towaru. Alternatywą jest odnalezienie karty produktu.
Kontyngent taryfowy - co zrobić, aby móc z niego korzystać?
Wiedząc już, jak przebiega import z Chin krok po kroku pozostało przeanalizować jeszcze jedną istotną kwestią, a konkretniej to, jakie czynności powinno się wykonać, aby móc w ogóle skorzystać z omawianego kontyngentu taryfowego? Nie jest to na szczęście zbyt skomplikowane przedsięwzięcie. Po pierwsze siedziba firmy powinna się mieścić na terenie Unii Europejskiej. Następnie należy zadbać o to, aby być zarejestrowanym w państwie członkowskim UE do celów VAT i złożyć oświadczenie o niezależności. Po wykonaniu tych kroków można myśleć o korzystaniu z kontyngentu taryfowego. Konieczne okaże się też złożenie właściwego wniosku o pozwolenie na korzystanie z kontyngentu taryfowego. Jeśli chodzi o towary przemysłowe, zgłasza się je na granicy celnej (numer kontyngentu umieszcza się w dokumencie SAD), a gdy w grę wchodzą towary rolno-spożywcze, korzysta się z odpowiedniego pozwolenia w systemie pozwoleń na przywóz.
Aktualności
2023-03-27 16:55:58
Jak działa wyrzutnia fajerwerków?
Wyrzutnia fajerwerków to urządzenie pirotechniczne, które służy do wystrzeliwania różnego rodzaju sztucznych ogni na wysokość. Działanie wyrzutni fajerwerków polega na wykorzystaniu chemicznej reakcji...
Więcej2023-02-27 11:33:00
Bielizna to niezwykle ważny element garderoby – powinna nie tylko być odpowiednio dobrana, by podkreślać figurę, ale musi również zapewniać komfort noszenia i nie powodować podrażnień czy otarć. Dlatego tak istotne jest zadbanie o biustonos...
Więcej2023-02-24 15:29:16
W dzisiejszych czasach podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem do pisania jest długopis. W niektórych kręgach to jednak pióro jest chętniej wybierane, głównie przez miłośników starannego i estetycznego pisania. Istnieją różnice mię...
Więcej