Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Długopis czy pióro? Czym lepiej pisać?

Długopis czy pióro? Czym lepiej pisać?

Data dodania:
2023-02-24 15:29:16

W dzisiejszych czasach podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem do pisania jest długopis. W niektórych kręgach to jednak pióro jest chętniej wybierane, głównie  przez miłośników starannego i estetycznego pisania. Istnieją różnice między długopisem a piórem zarówno pod względem wyglądu, jak i sposobu pisania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu narzędziom oraz porównamy je pod kątem ich użyteczności i estetyki, aby pomóc Ci zdecydować, czy warto zainwestować w pióro czy lepiej pozostać przy długopisie.

Pióro czy długopis – co wybrać?

Wybierając narzędzie do pisania, zastanów się nad tym, do czego będziesz go używać. Czy ma Ci służyć do codziennych notatek w pracy czy też będziesz nim pisać formalne pisma. W pierwszym przypadku bez wątpienia lepszym wyborem będzie długopis – świetnie sprawdzi się do robienia szybkich zapisków. W drugim zaś warto pokusić się o pióro, które podkreśli oficjalny charakter pisanych nim pism. Ponadto duże znaczenie mają osobiste przyzwyczajenia. Jeśli więc od zawsze piszesz długopisem, z pewnością nie będzie Ci łatwo przestawić się na pióro i odwrotnie. 

Jakie zalety ma pisanie długopisem?

Największą zaletą długopisów jest niewątpliwie duża wygoda pisania. Tusz nie rozmazuje się ani nie rozlewa po kartce, a pojedynczy wkład wystarczy Ci na bardzo długi czas. Pisanie długopisem jest również łatwiejsze niż pisanie piórem, a przez to także szybsze – szczególnie, jeśli nie ma się żadnej wprawy w pisaniu piórem. Ponadto długopisy automatyczne są lżejsze od piór, co niewątpliwie wpływa na komfort pisania.

Poznaj zalety pisania piórem

Pióro kojarzy się z powagą i elegancją, stąd też najczęściej sięgamy się po nie wówczas, gdy chcemy napisać ważne pismo, list, zaproszenie lub kartkę okolicznościową. Napisany nim tekst wygląda po prostu ładniej. Co więcej, pióro sprawia, że pisze się wolniej i bardziej zwraca się uwagę na estetykę pisma. Jeśli więc przywiązujesz wagę do starannego pisania, pióro będzie dla Ciebie świetnym wyborem. 

Pióro kulkowe – idealny kompromis pomiędzy długopisem i piórem

Pióro najczęściej kojarzy się z narzędziem wyposażonym w stalówkę, jednak nie jest to jedyny rodzaj pióra dostępny na rynku. Obecnie do wyboru są również pióra kulkowe, które stanowią hybrydę tradycyjnego pióra wiecznego i długopisu. Zamiast stalówki posiadają specjalną kulkę, z której spływa atrament – stąd też wzięła się ich nazwa. Cieszą się one bardzo dużą popularnością i bardzo często wykorzystywane są także do nauki pisania. Pióro kulkowe dla dzieci to świetne rozwiązanie, które pomaga maluchom wyrobić sobie charakter pisma i nawyk wyraźnego pisania.

Aktualności


2024-02-20 14:05:05

Małopolska, z jej malowniczymi górskimi krajobrazami i bogatą ofertą kulturalną, stanowi idealne miejsce na spędzenie ferii zimowych. Region ten przyciąga zarówno miłośników aktywnego wypoczynku na śniegu, jak i tych, którzy pragną odkrywać...

Więcej

2023-03-27 16:55:58

Jak działa wyrzutnia fajerwerków?

Wyrzutnia fajerwerków to urządzenie pirotechniczne, które służy do wystrzeliwania różnego rodzaju sztucznych ogni na wysokość. Działanie wyrzutni fajerwerków polega na wykorzystaniu chemicznej reakcji...

Więcej

2023-02-27 11:33:00

Bielizna to niezwykle ważny element garderoby – powinna nie tylko być odpowiednio dobrana, by podkreślać figurę, ale musi również zapewniać komfort noszenia i nie powodować podrażnień czy otarć. Dlatego tak istotne jest zadbanie o biustonos...

Więcej