Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Budowa wtryskarki i zasada działania

Budowa wtryskarki i zasada działania

Data dodania:
2023-02-03 12:48:44

Wtryskarka to maszyna stosowana do mechanicznej obróbki przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, a proces ten odbywa się w ramach formowania wtryskowego. Wtryskiwanie pozwala na formowanie tworzyw termoutwardzalnych, jak również termoplastycznych poprzez uplastycznienie ich oraz napełnienie nimi formy, w której zastygają, a następnie zamieniane są w wypraskę. Urządzenie, jakim jest wtryskarka składa się z układu uplastyczniającego, narzędziowego i napędowo-sterującego. Posiada także cztery zespoły, a mianowicie: zespół napędowy, wtryskowy, formy, a także zamykania.

Jak zbudowana jest w tryskarka?

Wtryskarka składa się z trzech układów:

- Układ uplastyczniający – jego zadaniem jest uplastycznienie materiału, który następnie wtryskiwany jest do formy. Głównym komponentem tego układu jest ślimak lub tłok.

- Układ narzędziowy – stanowi formę dwudzielną, jednodzielną lub wielogniazdową, a także pełni funkcję dodatkowego systemu zamykania.

- Układ napędowo-sterujący – może być hydrauliczny lub elektryczny. Odpowiada on za wprowadzanie ślimaka w ruch obrotowy oraz postępowo-zwrotny.

 

W skład wtryskarki wchodzi także zbiornik na tworzywo (najczęściej w formie granulatu), które dozowane jest do cylindra. I to właśnie w cylindrze następuje upłynnienie granulatu. By było to możliwe, musi w nim panować odpowiednia temperatura, która utrzymywana jest dzięki elementom grzejnym. Oprócz tego wtryskarka zbudowana jest również z elementów wyrzutnikowych hydraulicznych lub mechanicznych, odpowiedzialnych za oddzielanie detalu od formy. Ponadto urządzenie to posiada dwa odrębne systemy chłodzenia.

Wtryskownia tworzyw sztucznych Fullbax-Formy i jej realizacje

Jak działa wtryskarka?

Wtryskarka działa w oparciu o fazy, które następują po sobie w porządku cyklicznym. Na samym początku forma wtryskowa znajduje się w układzie otwartym, cylinder jest odsunięty, zaś ślimak znajduje się w tylnym położeniu. W kolejnym etapie forma zostaje zamknięta, ślimak natomiast wprowadzony zostaje wówczas w ruch postępowo-zwrotny, co pozwala na to, by uplastycznione tworzywo uległo wtryskowi. To wszystko jest możliwe dzięki wzrastającemu w formie ciśnieniu wewnętrznemu.

 

Wypraska, która została przygotowana w taki sposób, zostaje następnie dokładnie schłodzona, zaś ślimak, który zostaje wprawiony w ruch obrotowy, przesuwa w kierunku dyszy tworzywo. Po tym, kiedy ślimak znajdzie się w położeniu końcowym, zatrzymuje się. Wtedy następuje ostatni etap, podczas którego cylinder odsuwa się, forma się otwiera, zaś wypraska zostaje wyrzucona.

 

Fullbax Formy oprócz wtryskiwania tworzyw sztucznych oferuje formowanie próżniowe i formy ciśnieniowe.

Aktualności


2023-03-27 16:55:58

Jak działa wyrzutnia fajerwerków?

Wyrzutnia fajerwerków to urządzenie pirotechniczne, które służy do wystrzeliwania różnego rodzaju sztucznych ogni na wysokość. Działanie wyrzutni fajerwerków polega na wykorzystaniu chemicznej reakcji...

Więcej

2023-02-27 11:33:00

Bielizna to niezwykle ważny element garderoby – powinna nie tylko być odpowiednio dobrana, by podkreślać figurę, ale musi również zapewniać komfort noszenia i nie powodować podrażnień czy otarć. Dlatego tak istotne jest zadbanie o biustonos...

Więcej

2023-02-24 15:29:16

W dzisiejszych czasach podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem do pisania jest długopis. W niektórych kręgach to jednak pióro jest chętniej wybierane, głównie  przez miłośników starannego i estetycznego pisania. Istnieją różnice mię...

Więcej