Budowa wtryskarki i zasada działania
2023-02-03 12:48:44
Wtryskarka to maszyna stosowana do mechanicznej obróbki przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, a proces ten odbywa się w ramach formowania wtryskowego. Wtryskiwanie pozwala na formowanie tworzyw termoutwardzalnych, jak również termoplastycznych poprzez uplastycznienie ich oraz napełnienie nimi formy, w której zastygają, a następnie zamieniane są w wypraskę. Urządzenie, jakim jest wtryskarka składa się z układu uplastyczniającego, narzędziowego i napędowo-sterującego. Posiada także cztery zespoły, a mianowicie: zespół napędowy, wtryskowy, formy, a także zamykania.
Jak zbudowana jest w tryskarka?
Wtryskarka składa się z trzech układów:
- Układ uplastyczniający – jego zadaniem jest uplastycznienie materiału, który następnie wtryskiwany jest do formy. Głównym komponentem tego układu jest ślimak lub tłok.
- Układ narzędziowy – stanowi formę dwudzielną, jednodzielną lub wielogniazdową, a także pełni funkcję dodatkowego systemu zamykania.
- Układ napędowo-sterujący – może być hydrauliczny lub elektryczny. Odpowiada on za wprowadzanie ślimaka w ruch obrotowy oraz postępowo-zwrotny.
W skład wtryskarki wchodzi także zbiornik na tworzywo (najczęściej w formie granulatu), które dozowane jest do cylindra. I to właśnie w cylindrze następuje upłynnienie granulatu. By było to możliwe, musi w nim panować odpowiednia temperatura, która utrzymywana jest dzięki elementom grzejnym. Oprócz tego wtryskarka zbudowana jest również z elementów wyrzutnikowych hydraulicznych lub mechanicznych, odpowiedzialnych za oddzielanie detalu od formy. Ponadto urządzenie to posiada dwa odrębne systemy chłodzenia.
Wtryskownia tworzyw sztucznych Fullbax-Formy i jej realizacje
Jak działa wtryskarka?
Wtryskarka działa w oparciu o fazy, które następują po sobie w porządku cyklicznym. Na samym początku forma wtryskowa znajduje się w układzie otwartym, cylinder jest odsunięty, zaś ślimak znajduje się w tylnym położeniu. W kolejnym etapie forma zostaje zamknięta, ślimak natomiast wprowadzony zostaje wówczas w ruch postępowo-zwrotny, co pozwala na to, by uplastycznione tworzywo uległo wtryskowi. To wszystko jest możliwe dzięki wzrastającemu w formie ciśnieniu wewnętrznemu.
Wypraska, która została przygotowana w taki sposób, zostaje następnie dokładnie schłodzona, zaś ślimak, który zostaje wprawiony w ruch obrotowy, przesuwa w kierunku dyszy tworzywo. Po tym, kiedy ślimak znajdzie się w położeniu końcowym, zatrzymuje się. Wtedy następuje ostatni etap, podczas którego cylinder odsuwa się, forma się otwiera, zaś wypraska zostaje wyrzucona.
Fullbax Formy oprócz wtryskiwania tworzyw sztucznych oferuje formowanie próżniowe i formy ciśnieniowe.
Aktualności
2023-03-27 16:55:58
Jak działa wyrzutnia fajerwerków?
Wyrzutnia fajerwerków to urządzenie pirotechniczne, które służy do wystrzeliwania różnego rodzaju sztucznych ogni na wysokość. Działanie wyrzutni fajerwerków polega na wykorzystaniu chemicznej reakcji...
Więcej2023-02-27 11:33:00
Bielizna to niezwykle ważny element garderoby – powinna nie tylko być odpowiednio dobrana, by podkreślać figurę, ale musi również zapewniać komfort noszenia i nie powodować podrażnień czy otarć. Dlatego tak istotne jest zadbanie o biustonos...
Więcej2023-02-24 15:29:16
W dzisiejszych czasach podstawowym i najbardziej popularnym narzędziem do pisania jest długopis. W niektórych kręgach to jednak pióro jest chętniej wybierane, głównie przez miłośników starannego i estetycznego pisania. Istnieją różnice mię...
Więcej